Bireysel Terapi

   Bireysel terapi, danışanın bir problem üzerinde çalışmasına yardımcı olmak için terapist veya psikolog tarafından uygulanan bir psikoterapidir. Bireysel terapinin uygulanma biçimleri, danışanın yaşadığı psikolojik soruna, terapistin ekolüne ve danışanın bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak büyük ölçüde değişir.
   Psikoloğunuzun sorunu değerlendirmesi ve en iyi eylem planına karar vermesi önemlidir. İlk adım, sorunun ne olduğunu belirlemektir. Siz ve psikoloğunuz durum hakkında bir farkındalık geliştirdikten sonra, sorunun neden mevcut olduğunu belirlemek için birlikte çalışmaya başlayabilirsiniz. Buradan, psikoloğunuz sorunu çözmeye çalışmak için bir program uygulayacaktır.
   Psikoterapide başarının temel bileşenlerinden biri, danışan ile terapist arasındaki ilişkinin gücü ve istikrarıdır. Bu nedenle psikoloğunuzla rahat ve mutlu olmanız çok önemlidir.
   Bir psikologda aranacak nitelikler arasında sıcaklık, empati, sabır, samimiyet, dürüstlük, açık ve aynı zamanda şefkatli olma yeteneği bulunur. Bu nitelikler, danışanın önemli öz yeterlik hedefine ulaşmasına yardımcı olur. Öz yeterliliğe sahip kişiler kendilerine, terapiye ve psikoloğa inanan danışanlardır. Tedavinin yardımcı olduğuna güvendiğinizde, terapi hedefleri üzerinde aktif olarak çalışmanız daha olasıdır ve bu nedenle tedavinin yararlarını deneyimleme olasılığınız daha yüksektir.
   Psikoterapinin en önemli yönlerinden biri iletişimdir. Konuşurken kendinizi çok rahat hissettiğiniz bir psikolog seçin. Açıkçası, bir kişiyle ilk kez tanıştığınızda, onunla etkili bir şekilde iletişim kurabileceğinizi söylemek çok zordur, ancak yukarıda listelenen niteliklere odaklanırsanız, oturumlar devam ettikçe onlara açılma olasılığınız daha yüksektir.
   Her tür psikoterapide, psikolog terapi için belirli hedefler geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu, oturumdan oturuma değişebilecek daha odaklanmış hedeflerin yanı sıra geniş bir genel hedefi de içerecektir. Genel hedefi oturumdan oturuma hedeflere ayırmak, programın belirli bölümlerine odaklanmaya ve tüm yönlerin doğru bir şekilde ele alındığından emin olmaya yardımcı olur. Ayrıca, hangi belirli parçalarla zorluk çektiğinizi ve daha fazla çalışmanız gerekenleri belirlemeyi kolaylaştırır. Tedavide tutarlı, istikrarlı ve motivasyonlu devam etmenin önemli olduğunu unutmayın. Bu her ne kadar zor olsa da kendinizi keşfetmenize yardımcı olacaktır.