Depresyon

Depresyon (majör depresif bozukluk), nasıl hissettiğinizi, nasıl düşündüğünüzü ve nasıl davrandığınızı olumsuz etkileyen yaygın ve tedavi edilebilen bir bozukluktur. Depresyon, üzüntü duygularına ve/veya bir zamanlar keyif aldığınız etkinliklere karşı ilgi kaybına neden olur. Çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilir. Günlük hayatta işlevselliğinizi azaltabilir.

Depresyon belirtileri hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve şunları içerebilir:

•    Üzgün hissetmek veya depresif bir ruh hali içinde olmak
•    Bir zamanlar zevk alınan etkinliklere ilgi veya zevk kaybı
•    İştahta değişiklikler – diyetle ilgisi olmayan kilo kaybı veya kazanım
•    Uyuma veya çok fazla uyuma sorunu
•    Enerji kaybı veya artan yorgunluk
•    Değersiz veya suçlu hissetmek
•    Düşünme, konsantre olma veya karar verme zorluğu
•    Ölüm veya intihar düşünceleri

Semptomlar en az iki hafta sürmeli ve öncelikle işlevsellik seviyenizde anlamlı bir değişiklik olmalıdır. Fakat teşhis için mutlaka bir psikiyatriste başvurulmalıdır. 

Depresyon, herhangi bir yılda 15 yetişkinden birini (%6,7) etkiler. Ve altı kişiden biri (%16.6) hayatlarının bir döneminde depresyon yaşayacak. Depresyon herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, ancak ortalama olarak ilk önce ergenlik çağının sonlarında ve 20'li yaşların ortalarında ortaya çıkar. Kadınların depresyon yaşama olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bazı araştırmalar, kadınların üçte birinin yaşamları boyunca büyük bir depresif dönem yaşayacağını gösteriyor. Birinci derece akrabalarda (ebeveynler/çocuklar/kardeşler) depresyon olduğunda yüksek derecede kalıtsallık (yaklaşık %40) vardır.

Depresyon ve Yas Döneminin Farkı Nedir?

Sevilen birinin ölümü, iş kaybı veya bir ilişkinin sona ermesi, bir kişi için katlanılması zor deneyimlerdir. Bu tür durumlara tepki olarak üzüntü veya keder duygularının gelişmesi normaldir. Kayıp yaşayanlar genellikle kendilerini “depresif” olarak tanımlayabilirler.
Ancak üzgün olmak depresyona sahip olmakla aynı şey değildir. Yas tutma süreci doğaldır ve bireyseldir. Depresyonun aynı özelliklerinden bazılarını paylaşır. Hem keder hem de depresyon, yoğun üzüntü ve olağan aktivitelerden çekilmeyi içerebilir. Fakat önemli yönlerden farklıdırlar. Bu farklardan bazıları şunlardır:

o    Yas sürecinde, acı veren duygular dalgalar halinde gelir ve kişi zaman zaman mutlu da hissedebilir. Majör depresyonda, iki haftanın çoğunda duygu durum ve/veya ilgi (zevk) azalır.
o    Yas sürecinde, benlik saygısı genellikle korunur. Majör depresyonda değersizlik ve kendinden nefret etme duyguları yaygındır.
o    Yas sürecinde, ölen kişiye “katılmayı” düşünürken veya hayal kurarken ölüm düşünceleri ortaya çıkabilir. Majör depresyonda düşünceler, kişinin kendini değersiz hissetmesi ya da yaşamayı hak etmemesi ya da depresyonun acısıyla baş edememesi nedeniyle yaşamını sona erdirmeye odaklanır.
o    Yas ve depresyon bir arada olabilir. Bazı insanlar için, sevilen birinin ölümü, işini kaybetmek ya da fiziksel bir saldırının ya da büyük bir felaketin kurbanı olmak depresyona yol açabilir. 

Yas ve depresyon arasında ayrım yapmak önemlidir ve insanlara ihtiyaç duydukları yardım, destek veya tedaviyi almalarında yardımcı olabilir.